Mısır Turistik Vize Hakkında

Mısır Turistik Vizesi

Mısır seyahatini turistik amaçlarla gerçekleştirmek isteyen vatandaşların başvurması gereken vize kategorisi Mısır Turistik Vizesidir. Gezi amacı ile Mısır’ı ziyaret etmek isteyen tüm bireyler turistik vize kategorisine başvuru yaparak vize almak zorunludur. Mısır turistik vizesine gerekli belgeleri eksiksiz tamamlamak koşuluyla, ziyaret edilecek bölgeden davetiye almaya gerek duymadan başvurulabilir. Mısır turistik vizesifmısır kısa süreli vize kategorisine girer ve bu vizeyle ülkede kalınabilecek süre en fazla 90 gündür. Mısır turistik vizesine Mısır resmi makamlarının yetkilendirmiş olduğu turizm acenteleri ve aracı kuruluşlar vasıtasıyla başvurulabilir. Kişisel bilgileri içeren ve mesleki durumlara göre ayrılmış vize başvuru belgeleri hazırlandıktan sonra Mısır turistik vizesine başvuru yapmak mümkündür. Mısır Turistik Vize başvurusu için her başvuru sahibinden istenen standart belgelerle birlikte, kişisel ve mesleki durumlara göre ayrılan belgeler bulunmaktadır. Mısır turistik vizesine başvurmak isteyen yabancı uyruklu bireyler, Türkiye Cumhuriyeti’nde oturma izni sahibi olmaları halinde vize işlemlerini Mısır Ankara Büyükelçiliğinden yürütebilirler. Yabancı uyruklu vatandaşların turistik vize işlemlerinde bazı ülke vatandaşları için istisnalar bulunmaktadır. Suriye, Filistin ve Libya vatandaşları, ikamet belgesi bulunmadan vize işlemlerini gerçekleştirebilir. Suriye vatandaşları için vize harcı istenmemektedir. Yabancı uyruklu başvuru sahiplerinin vize başvurusu sonuçlanma süresi 5 hafta olarak öngörülebilir.

Mısır Turistik Vizesi Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Mısır turistik vizesi için istenen belgeler, mesleki durum ve kişisel bilgiler ışığında değişmektedir. Her başvuru sahibinin hazırlaması gereken standart evraklar aşağıda listelenmiştir.

Standart Turistik Vize Başvuru Belgeleri

 • Mısır Turistik Vizesi Başvuru Formu: Başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması istenmektedir. Başvuru formu, vize başvuru evrakları arasında en önemli belge olmakla birlikte, kimlik bilgileri, seyahat tarih aralığını ve mesleki bilgileri içermektedir.
 • Pasaport: Mısır Turistik Vizesi için başvuru yapılan pasaport, 10 yıl içinde alınmış olmalı ve 2 boş sayfa içermelidir. Boş sayfası olmayan pasaportların vizenin işlenmesi amacıyla yenilenmesi gerekmektedir. Pasaportun geçerliliği vize bitiş süresinden itibaren 6 ay daha devam etmelidir. İçeriğindeki bilgiler okunmayacak derecede yıpranmış pasaportlarla yapılan başvurular, başvuru sonucunu olumsuz etkileyebilmektedir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Vize işlemleri için beyan edilecek fotoğraflar biyometrik kriterlere uygun çekilmeli ve 2 kopya şeklinde sunulmalıdır. Fotoğraf üzerinde oynama yapılmamış olması, arka planın beyaz olması ve yüz hatlarının net şekilde görünmesi önemlidir.
 • Vize Talep Dilekçesi: Dilekçe, başvuru sahibi tarafından Mısır Konsolosluğuna hitaben yazılmalı ve Mısır Turistik Vizesi belgeleri arasına eklenmelidir.
 • T.C. Kimlik Fotokopisi: Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı veya cüzdanının ön ve arka yüz fotokopileri çekilmeli ve hazırlanan belgelere eklenmelidir.
 • Otel Rezervasyonu ve Uçak bileti: Otel rezervasyonu belgeleri, ülkede geçirilecek tarih aralığını ve geri dönüş yapılacak tarihi kesin olarak doğrulamak amacıyla sunulmalıdır. Uçak bileti de aynı amaç için konsolosluğa iletilmelidir. Kesin rezervasyon yaptırılmıyorsa dahi, ön rezervasyon bilgileri mutlaka beyan edilmelidir.

Ayrıca Ankara Büyükelçiliğinden yapılacak başvurular için, 5x5 fotoğraf, ikametgah belgesi ve tam tekmil nüfus kayıt örneği de istenmektedir.
Çalışmayan bireyler için Barkodlu SGK Hizmet dökümü, en az 10.000 TL bakiye içeren banka hesabının son 3 aya ait dökümü ve şahsi vize talep dilekçesi de ek olarak istenmektedir.

Mısır Turistik Vizesi Hakkında Genel Bilgiler

18 ve 45 yaş arasındaki başvuru sahiplerinin turistik vize başvuruları 45-90 gün arasında sonuçlanmakla birlikte, bazı durumlarda bu süre uzayabilir. Eksik ve yanlış bilgi içeren başvuru dosyaları vize sonuç süresini uzatabildiği gibi vize başvurusunun red ile sonuçlanmasına da sebep olabilir. 45 yaş üzeri ve 20 yaş altı başvuru sahiplerinin vize başvurusu incelenme süreci daha kısa sürebilmektedir.

 • Mısır Turistik Vizesi başvurusu yaparken sunulacak tüm evraklar güncel olmalı ve doğru bilgiler içermeli, birbiriyle çelişen ifadeler içeren belgeler düzeltilmelidir.
 • Mısır Turistik Vizesi için gereken belgeler mesleki duruma göre değiştiğinden, hazırlanması gereken belgeler mutlaka doğrulanmalı ve uygun belgeler konsolosluğa sunulmalıdır.
 • Mısır Turistik Vizesi, en fazla 90 gün süreyle verilebilir.
 • Mısır Turistik Vizesi başvurusu, başvuran kişinin ikamet bölgesinin bağlı olduğu konsolosluğa yapılmalıdır. İstanbul Mısır Başkonsolosluğu ve Ankara Mısır Büyükelçiliğinin görev bölgeleri birbirinden farklıdır.
 • Yabancı Uyruklu başvuru sahipleri, nerede ikamet ederse etsin, işlemlerini Ankara Büyükelçiliğinden yürütülmelidir.
 • Mısır Turistik Vizesi başvuru ücretleri, mesleki duruma bağlı hazırlanacak belgelere göre değişiklik göstermektedir.
 • Mısır Turistik Vizesi, başvuru onaylanması halinde, pasaporta sticker şeklinde işlenmektedir.
 • Reşit sayılmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Mısır Turistik vizesi başvurularını yasal vasi veya ebeveynleri ile birlikte ya da noter tasdikli ebeveyn izni gösteren bir belgeyle yapabilirler.
 • Başvuru sonuçlanma süresinin uzamaması için, başvuru yapılacak tarih konsolosluğun resmi tatil günleri göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.
 • Mısır Turistik Vizesi, başvuru inceleme süreci uzun süren bir vize türü olduğundan otel ve uçak bileti rezervasyonu yaptırmak risklidir. Bunun yerine başvuru sahibi mümkünse ön rezervasyon belgeleri sunabilir.

Mısır Turistik Vizesi Başvuru Reddi

Mısır Turistik vizesi başvurusu bazı durumlara bağlı olarak reddedilebilir. Başvuru belgelerinde eksiklik, yanlış belge beyanı, belgelerde birbiriyle çelişen ifade bulunması gibi durumlarda, konsolosluk vize başvurusunu reddetme hakkına sahiptir. Reddedilen vize başvurusu, hangi sebeple reddedildiğine dair bilgi içeren bir mektupla başvuru sahibinin daha önce bildirdiği adrese gönderilir. Başvurusu reddedilen birey, gerekli düzeltmeleri yaparak tekrar başvuruda bulunma hakkında sahiptir.
 

Duyurular

Mısır İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Mısır İstanbul Konsolosluğu vize bölümü yapılacak olan Mısır vizesi başvurularını haftaiçi hergün 10.00 ila 12.00 saatleri arasında ...
2020-10-29 11:58:26

Ramazan ayı nedeniyle Mısır Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Mısır vize başvurularında bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ramazan ayı dönemince yapıla...
2020-10-29 11:57:01

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu mesai saatleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün Pazartesi, Cuma 10.00 ila 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2020-10-29 11:46:34
Tüm Duyurular