Mısır Ticari Vizesi Hakkında

Mısır Ticari Vize Başvurusu

Mısır’a fuar, toplantı, seminer katılımı, iş görüşmesi, iş ortaklığı gibi amaçlarla yapılacak ziyaretler için başvurulması gereken vize türü Mısır ticari vizesidir. Mısır ticari vizesine başvuru yapmak için konsolosluklarla ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş akredite kurum ve kuruluşlarla iletişime geçilebilir. Vize başvurusu için karar merci yalnızca Mısır Büyükelçiliği ve Mısır Başkonsolosluğudur. Mısır Ticari Vizesi evrakları, işveren veya çalışan olma durumuna göre değişmektedir. Ticari vize, kısa süre kategorisinde bir vize türüdür en fazla 90 gün sınırı ile verilir. Ticari bir sebeple 90 günden fazla kalması gerekiyorsa, vize sahibinin oturma ve çalışma izni alması ve 5 gün içinde Nüfus müdürlüğüne ve Yabancılar Polis Şubesine kayıt yaptırması gerekmektedir. Mısır Ticari vizesi başvurusunda bulunmak için gerekli belgelerin tamamı sağlanmalı ve konsolosluğa sunulmalıdır. Mısır ticari vizesinin karara bağlanma süresi net olmamakla birlikte 45- 90 gün aralığında değişmektedir. Mısır Başkonsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği, ticari vize başvurularını incelemek ve sonuçlandırmak için yetkili tek kurumdur.

Mısır Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ticari vize başvurusunda bulunmak isteyen bireylerin hazırlaması gereken, konsolosluk tarafından belirlenmiş bazı belgeler vardır. Başvuru evrakları tam olarak hazırlanmalı, eksiksiz olmalı ve yanlış bilgi içermemelidir.

 • Davetiye

Ticari faaliyetlerin gerçekleştirildiği, Mısır’daki şirketten gönderilmiş bir davet mektubu, konsolosluk tarafından talep edilen bir belgedir. Davetiye mektubu, şirketin iletişim bilgilerini içerip şirketin antetli kağıdına yazılmış olmalıdır. Davetiye e-posta olarak alınmış olabilir. 5 ana madde içermelidir. Seyahatin sponsoru, şirketin iletişim bilgileri, firmanın ünvanı, ve konaklama bilgileri davetiyede beyan edilmelidir. Birden fazla giriş çıkış söz konusuysa tarih aralığı belirtilmelidir.

 • Vize Talep Dilekçesi

Vize talep dilekçesi, İngilizce olarak şirketin antetli kağıdına yazılmış, kişinin görevi, seyahatin finanse edecek kişi veya kurum ve seyahatin tarihlerini içermelidir. Vize talep dilekçesi, şirket yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olmalıdır.

 • Kimlik Fotokopisi

Mısır Ticari vizesine başvuracak şahsın kimlik fotokopisi, ön ve arka yüzü olacak şekilde vize başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.

 • Pasaport

Ticari vize başvurusu yapacak kişinin pasaportu konsolosluğa beyan edilmelidir. Pasaport 10 yıldan eski olmamalı ve okunmayacak şekilde yıpranmış olmamalıdır. Pasaportta vizenin işlenebilmesi için 2 boş sayfa bulunmalıdır. Pasaportun geçerliliği, vize geçerliliğinin bitiş süresinden itibaren 6 ay daha sürüyor olmalıdır.

 • Biyometrik Fotoğraf

Ticari vize başvurusu yaparken sunulacak fotoğrafın biyometrik ölçülere uygun, arka planı beyaz ve yüz hatlarını net şekilde gösteriyor olması gereklidir. Fotoğraf 2 kopya olarak Mısır ticari vizesi başvuru evraklarının arasına eklenmelidir.

 • Mısır Ticari Vizesi Başvuru Formu

Başvuru sahibi, Mısır ticari vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmalı ve şahsen imzalamalıdır. Başvuru formunda belirtilen bilgilerle diğer başvuru evraklarındaki bilgilerin birbiriyle eşleşmesi önem taşımaktadır. Başvuru formu İngilizce olarak doldurulmalıdır.

 • Konaklama ve Ulaşım Rezervasyonları

Seyahatin gidiş ve dönüş tarihlerini kanıtlamak amacıyla, otel rezervasyonu ve uçak biletlerinin konsolosluğa sunulması önemlidir.
Ankara Büyükelçiliğine yapılacak Mısır ticari vize başvuruları için ek evraklar istenmektedir. İkametgah belgesi, 5x5 fotoğraf, tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, Ankara üzerinden yapılacak başvurularda diğer başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Mısır Ticari Vizesi Karar Süreci

Mısır ticari vizesi karar süreci kesin olmamakla beraber 45 ila 90 gün olarak belirtilebilir. Bu sonuçlanma süresi konsolosluğun yoğunluğu, beyan edilen belgelerde eksiklik veya hata, ek belge talep edilmesi ve resmi tatil günlerine bağlı olarak uzayabilmektedir. 18 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük başvuru sahiplerinin işlemleri daha kısa sürebilmektedir. Mısır Ticari vizesinin incelenme süreci evrakların konsolosluğa iletilmesi ile başlamaktadır. Süreç, başvuru sahibinin talep ettiği vize türüne ve giriş-çıkış sayısına bağlı olarak değişebilir.

Mısır Ticari Vizesi Başvuru Bölgeleri

Mısır ticari vizesine başvururken, başvuru sahibi, kendi ikametgah adresinin bağlı bulunduğu kuruma başvuruda bulunmalıdır. Mısır konsolosluklarının yetki bölgeleri farklıdır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Bölgesi: İstanbul, Yalova, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Gümüşhane, Balıkesir, Kırklareli, Bilecik, Bolu, Sinop, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kastamonu, Aydın, Afyon, Denizli, Giresun, Artvin, İzmir.


Mısır Ankara Büyükelçiliği Yetki Bölgesi: Ankara, Eskişehir, Konya, Aksaray, Afyon, Yozgat, Çankırı, Amasya ve çevre iller. Türkiye Cumhuriyeti’nde oturma izni bulunan yabancı uyruklu tüm bireylerin Mısır vizesi işlemleri Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir.

Mısır Ticari Vizesi Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

 • Mısır ticari vizesi için sunulan tüm evraklar güncel olmalı ve doğru bilgiler içermelidir.
 • Mısır ticari vize ücretleri mesleki duruma ve ülkede geçirilecek süreye bağlı olarak farklılaşmaktadır.
 • Mısır’daki şirketten alınacak davetiye mektubundaki önemli koşullardan biri, mektubu gönderen firmanın yasal iş sahasının Mısır olmasıdır.
 • Davet mektubu en fazla 3 ay önce alınmış olmalıdır. 3 aydan eski davetiyeler geçerli kabul edilmemektedir.
 • Mısır Ticari vizesinin geçerlilik süresi maksimum 90 gündür.
 • Mısır ticari vizesi ile yalnızca ticari faaliyet (fuar, seminer, toplantı katılımı) gerçekleştirilebilir. Ticari vize kişiye çalışma izni sağlamaz.

Mısır Ticari Vize Başvurusunun Reddedilmesi

Mısır Başkonsolosluğu ve Mısır Büyükelçiliği, başvuru onay ve red hakkına sahip tek kurumdur. Başvuru belgelerinin eksik sunulması, yanlış bilgi beyanı, seyahat amacının doğru belirtilmemesi, tutarsız belge ve evraklar, daha önce alınmış bir Mısır vizesiyle yaşanmış sorunlar (vize bitiş tarihinde ülkeyi terketmemek gibi) Mısır ticari vizesi başvurusunun reddine sebep olabilir. Reddedilen vize başvurusu, başvuru sahibine red gerekçeleri belirtilen bir mektup gönderilerek açıklanır. Başvuru sahibi, red gerekçelerini inceleyip evraklarını uygun şekilde düzenleyerek tekrar başvuru yapma hakkına sahiptir.

Duyurular

Mısır İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Mısır İstanbul Konsolosluğu vize bölümü yapılacak olan Mısır vizesi başvurularını haftaiçi hergün 10.00 ila 12.00 saatleri arasında ...
2020-10-29 11:58:26

Ramazan ayı nedeniyle Mısır Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Mısır vize başvurularında bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ramazan ayı dönemince yapıla...
2020-10-29 11:57:01

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu mesai saatleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün Pazartesi, Cuma 10.00 ila 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2020-10-29 11:46:34
Tüm Duyurular
Ticari Vize