Mısır Ziyaretçi Vize

Mısır Aile Ziyareti Vizesi

Mısır aile ziyareti vizesi, Mısır’da aile bireyi veya arkadaşı bulunan bireylerin ziyaret amacıyla ülkeye giriş yapmasını sağlamak amacıyla verilen bir vize türüdür. Mısır aile ziyareti vizesi, kısa süreli bir vize türüdür. Aile ziyareti vizesi en fazla 90 gün süreyle verilebilir. Aile ziyareti vizesi sahibi birey, bu vizeyle Mısır’da turistik amaçlarla da seyahat edebilir. Mısır aile ziyareti vizesi, Mısır’da bulunan ilgili kişiden temin edilen bir davetiye ile alınabilir. Davetiye olmadan bu kategoride vize almak mümkün değildir. 90 gün süresi sonunda vize süresini uzatmak isteyen kişinin, oturma izni için Mısır’daki yetkili makamlara başvurması gerekmektedir. Aile ziyareti vizesi sahibinin, Mısır’da turistik amaçlarla bulunabilmesi için pasaport aslı ve fotokopisinin yanında bulunması gerekmektedir.

Mısır Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır aile ziyareti başvurusu, yalnızca Mısır Konsolosluğu ve tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar ile yapılmaktadır. Mısır Aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunabilmek için konsolosluk tarafından istenen belgelerin hazırlanması ve konsolosluğa sunulması gerekmektedir. Mısır vize başvuruları, bulunulan bölgeye bağlı olan konsolosluklara yapılmalıdır.
 
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: İstanbul, Yalova, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Gümüşhane, Balıkesir, Kırklareli, Bilecik, Bolu, Sinop, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kastamonu, Aydın, Afyon, Denizli, Giresun, Artvin, İzmir.
 
Mısır Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Ankara, Eskişehir, Konya, Aksaray, Afyon, Yozgat, Çankırı, Amasya ve çevre iller. Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet izni ile barınan tüm yabancı uyruklu vatandaşların Mısır vizesi işlemleri Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir.
Aile ziyareti vizesi için başvuru belgeleri, konsolosluk tarafından belirlenmiştir. Belirtilen evrakların eksik olmadan ve doğru şekilde beyan edilmesi, başvuru sonucunu olumlu yönde etkilemektedir.
 

Mısır Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu İçin Talep Edilen Belgeler

 
  • Davetiye
Mısır’da bulunan yakınınızdan temin edeceğiniz ve sizi davet ettiğini kanıtlayan bu belge, aile ziyareti vizesi kategorisindeki en önemli belgelerden biridir. Davetiye mektubunun güncel olarak temin ediliş olması, davet eden kişi ve davet edilen kişinin bilgilerini içermesi gerekmektedir. Davetiye, gönderen kişinin ikamet adresinin bağlı olduğu belediye tarafından onaylanmış olmalıdır. Şayet davet eden kişiyle kan bağı bulunuyorsa, akrabalık ilişkisinin de noter tarafından tasdik edilmiş olması gerekir.
 
  • Vize Başvuru Formu
Mısır aile ziyareti vizesi başvuru formu, başvuru sahibi kişi tarafından şahsen ve İngilizce olarak doldurulmalıdır. Kişinin kendi tarafından imzalanmalı ve eksik/yanlış bilgi olmamasına özen gösterilmelidir.
 
  • Vize Talep Dilekçesi
Başvuru sahibinin mısır seyahatinin gidiş-dönüş tarihlerini, konaklama ve uçuş rezervasyonlarını, seyahat giderlerini karşılayacak kişinin ve başvuru sahibinin kişisel bilgilerini içeren vize talep dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 
  • Biyometrik Fotoğraf
Başvuru sahibinin biyometrik kriterlere uyacak şekilde çekilmiş 2 adet fotoğrafı, vize başvuru belgeleri arasında yer almalıdır. Fotoğraf arka planı mutlaka beyaz olmalı ve kişinin yüzü açık şekilde görülmelidir.
 
  • Pasaport
10 yıldan eski olmayan pasaportun minimum 2 boş sayfa içermesi gerekmektedir. Mısır Aile Ziyareti Vizesi pasaporta sticker şeklinde basılacağından, boşluk olması zorunludur. Pasaportun geçerlilik tarihi vize bitiş tarihinden sonra 6 ay daha sürmelidir. Bu koşulların sağlanamıyor olması halinde pasaport yenilenmelidir, aksi takdirde vize başvuru yapmak mümkün değildir.
 
  • Nüfus Cüzdanı/ Kimlik Kartı Fotokopisi
Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi, ön ve arka yüzü okunaklı şekilde fotokopi çekilmeli ve evraklara eklenmelidir.
Belirtilen vize başvuru evrakları, her aile ziyareti vizesi başvurusu sahibinden istenen standart belgelerdir. Kişinin mesleki durumuna göre ek belgeler talep edilebilmektedir.

Mısır Aile Ziyareti Vize Başvurusu Reddedilme Sebepleri

Aile ziyareti vize başvurularını değerlendirme ve karara bağlama yetkisi yalnızca resmi makamlara bağlıdır. Başvuru dosyasında eksik belge olması, en sık rastlanan red sebeplerinden biri olarak gösterilebilir. Yanlış beyan edilmiş bilgiler, içeriği birbirleriyle uyum sağlamayan evraklar, başvuru reddedilmesine yol açabilir. Daha önce alınmış bir Mısır vizesi söz konusuysa, başvuru sahibinin önceki vizede herhangi bir sorun yaşamış olması da başvuru sonucunu olumsuz yönde etkiler.

Mısır Aile Ziyareti Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Mısır vizesi başvurularında 20 yaşın altındaki ve 45 yaşın üstündeki bireylere kolaylık sağlanmakta ve vize karar süreci genelde kısa tutulmaktadır. Bu yaş grupları haricinde diğer bireyler için kesin bir şey söylemek mümkün olmasa da genelde inceleme ve karar aşaması, evrak tesliminden sonra 45 günden 90 güne kadar değişebilmektedir. Mısır Aile Ziyareti vizesi başvurularının resmi tatillere denk gelmesi, bu süreyi daha da uzatabilmektedir ve ayrıca konsolosluk yoğunluğu, konsolosluğun ek belge talep etmesi hali de başvuru değerlendirme sürecini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu sebeple vize başvurusu yapacak şahısların, başvurularını bu durumları ve resmi tatilleri göz önünde bulundurarak yapması oldukça önemlidir. Mısır Aile Ziyareti başvuru inceleme süreci uzun sürebileceğinden, başvuru sahibinin ulaşım ve konaklama rezervasyonlarını buna göre yapması tavsiye edilmektedir.

Mısır Konsoloslukları Resmi Tatil Günleri

1 Ocak

Yeni Yıl

7 Ocak

Kıpti Noel

25 Ocak

Devrim Günü

17 Nisan

Kıpti Paskalya

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1 Mayıs

İşçi Bayramı

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Haziran

Devrim Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

15 Temmuz

Demokrasi günü

19 Temmuz

Hicri Yılbaşı

23 Temmuz

Devrim Günü

30 Ağustos

Zafer Bayramıl

27 Eylül

Mevlid Kandili

6 Ekim

Silahlı Kuvvetler Günü

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

Duyurular

Mısır İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Mısır İstanbul Konsolosluğu vize bölümü yapılacak olan Mısır vizesi başvurularını haftaiçi hergün 10.00 ila 12.00 saatleri arasında ...
2020-10-29 11:58:26

Ramazan ayı nedeniyle Mısır Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Mısır vize başvurularında bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ramazan ayı dönemince yapıla...
2020-10-29 11:57:01

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu mesai saatleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün Pazartesi, Cuma 10.00 ila 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2020-10-29 11:46:34
Tüm Duyurular