Mısır Vatandaşlığı

Mısır Vatandaşlığı

Uluslararası insan hakları hukukuna dayalı olarak Mısır vatandaşlığına geçme hakları genişletilmiş, uyrukluk, etnik köken ve vatandaşlık arasındaki net ayrımlar kalkmıştır. Bu yasaların eklenmesiyle Mısır uyruğuna sahip olmayan kişi Mısır vatandaşlığına; aile birleşimi yasası kapsamında gerçekleştirdiği evlilikle, anne veya babasının geçmişine dönük olarak, beş (5) yıldan fazla Mısır’da yasal olarak ikamet ederek ve/veya çalışarak, Mısır Devlet’inin asgari ve ekonomik olarak kalkınmasına hizmet edecek çeşitli görevlerde bulunarak geçebilmektedir. Mısır göçmenlere vatandaşlık hakkı tanıyan Arap ülkelerinden biridir. Beş yıl yasal ikamet eden kişilere vatandaşlık hakkı tanıyan Arap ülkeleri arasında Mısır da vardır.  DRC tarafından kabul edilen 2004 uyrukluk yasası uyarınca vatandaşlığa kabul başvuruları Bakanlar Kurulu tarafından değerlendirilmektedir. Arap ülkelerinde vatandaşlık için başvuru şahsen gerçekleştirilmelidir. Mısır vatandaşlık şartnamesinde başvuru sahibinde aranan asgari şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Mısır vatandaşlığına geçmek için aranan asgari koşullar; kişinin güncel, Arapça dil yeterliliğine sahip olması, Arapça olarak kendini sorunsuz bir şekilde ifade edebilmesi ve yazabilmesi ile adli sicilinin temiz olmasıdır. Mısır vatandaşlığına geçen kişiyi devlet Mısır Vatandaşlık yasalarına göre güvence altına alır. Ayrıca Mısır vatandaşı olan kişi ülke içinde kalıcı ikamet hakkına, oy kullanma, seçilmek veya kamu görevine atanmak hakkına, kamu hizmetlerinden faydalanma hakkına, ülke sınırları dışındayken Mısır Devleti’nin diplomatik koruma hakkından faydalanabilmektedir. Mısır vatandaşlığına geçme kişinin özgür iradesiyle karar vermesi gereken bir durumdur.  Yasal olarak Mısır vatandaşlığına geçmenin birden fazla yolu vardır:

Doğumdan/kökenden Kazanılan Vatandaşlık: Kökenden kaynaklanan vatandaşlık doğumdan kazanılır. Bu vatandaşlık türü sonradan kazanılmamakta, doğumla birlikte kişiye doğrudan geçmektedir.

Kökten Mısır Vatandaşlığı Hakkı: Bir kişinin doğum yerine bakılmaksızın babasının ve/veya annesinin vatandaşlığı üzerinden vatandaşlık hakkı tanınmasına kökten vatandaşlık denir.

Aile Birleşimi Yoluyla Vatandaşlık Hakkı: Bir Mısır vatandaşıyla evlilik ile kazanılan vatandaşlık bu kategoriye dahil olmaktadır. Mısır vatandaşı olan babanın yetişkin çocukları da vatandaşlık için başvuru yapabilir.

Uzun Süreli İkamet ve Çalışma ile Edilen Vatandaşlık: Ülkeden ülkeye değişen vatandaşlık hukukuna göre “alışılmış ikamet” süresi farklılık göstermektedir. Mısır vatandaşlığı için alışılmış ikamet süresi, beş yıl kesintisiz olarak Mısır Devleti sınırları içinde ikamet etmiş olmaktır. “Alışılmış ikamet” tanıma göre kişinin kan bağı olmasa da en güçlü kişisel bağlarının ikamet ettiği ülkede bulunması gerekir. Vatandaşlık hukukunda kişisel bağ diye adlandırılan kişinin o ülkeye olan bağlılığının ikna edici nedenleri olarak görülen bağların kalıcı nitelikte olması gerekmektedir. Mısır’da beş yıl yasal olarak ikamet eden kişinin Mısır’da kendine ait bir evinin olması ya da uzun süreli kira sözleşmesine sahip olması, düzenli gelirinin olduğu bir işe sahip olması ülkeye olan kişisel bağının kalıcı nitelikte olduğunun göstergeleridir.

Mısır vatandaşlığına geçen vatandaşlar Mısır pasaportunu da alma hakkını elde ederler. Mısır pasaportunun 7 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Vize Kısıtlamaları Endeksi raporuna göre Mısır vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 49 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Tüm Mısır vatandaşlık işlemleri  ve Mısır pasaport prosedürleri Mısır İçişleri Bakanlığı, Göçmenlik ve Vatandaşlık Dairesi (TDINA) büroları ve diplomatik temsilcilikler tarafından yürütülmektedir.  Mısır vatandaşlığı konusundaki güncel bilgilerin değişiklik gösterebileceği göz önünde bulundurularak başvuru işlemlerini başlatmadan önce tamamlanması gereken prosedürler ve evraklar konusunda Mısır Konsolosluğundan ve TDINA'dan bilgi alınmalıdır.

Duyurular

Mısır İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Mısır İstanbul Konsolosluğu vize bölümü yapılacak olan Mısır vizesi başvurularını haftaiçi hergün 10.00 ila 12.00 saatleri arasında ...
2020-10-29 11:58:26

Ramazan ayı nedeniyle Mısır Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Mısır vize başvurularında bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ramazan ayı dönemince yapıla...
2020-10-29 11:57:01

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu mesai saatleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün Pazartesi, Cuma 10.00 ila 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2020-10-29 11:46:34
Tüm Duyurular
Mısır Vatandaşlığı