Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, yetki alanında ikamet eden Türk vatandaşlarının Mısır vizesi işlemlerini yürütmekle yükümlüdür. Ayrıca Türkiye’de oturum iznine sahip Mısır vatandaşları, belge tasdiki, pasaport yenileme gibi birçok işlemi Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirebilirler. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, randevu sistemiyle çalışmadığından, çalışma saatleri içerisinde şahsi olarak yapılan vize başvurularını kabul etmektedir. Ayrıca yetki sahibi olan vize danışmanlık ofisleri vasıtasıyla yapılan vize başvurularını da işleme koymaktadır.
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurularını incelerken, başvuru formu ve vize talep dilekçesini öncelikli olarak inceler. Bu sebeple bu iki belgenin uygun olarak hazırlanması mühimdir. Mısır vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından, diğer belgelerin doğruluğunu destekleyecek nitelikte ve İngilizce olarak doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Mısır vizesi başvuru formu doldurulmadan Mısır vizesi başvurusu yapmak mümkün değildir.
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu tarafından öncelikli incelenecek diğer bir belge ise Mısır Vizesi talep dilekçesidir. Mısır vize talep dilekçesi içeriğinde seyahat amacı, seyahat tarihleri, seyahati finanse edecek kişi veya kurum bilgileri açıkça belirtilmeli ve dilekçe antetli kağıda, Mısır Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır.
Mısır Vizesi Ücreti, kişinin talep ettiği vize kategorisine, vize giriş çıkış sayısı hakkına ve ülkede kalınacak gün sayısına göre belirlenmekte olup, vize başvuru belgeleri, ücret tahsili sonrasında işleme konulmaktadır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’nun Sağladığı Hizmetler

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına çeşitli vize kategorileri için başvurularda hizmet verirken, Türkiye’de yaşayan Mısır vatandaşları için de yardımlar sağlamaktadır. Mısır vatandaşları, Mısır İstanbul Başkonsolosluğu sayesinde doğum, ölüm, evlenme, boşanma, belge tasdiki, kimlik işlemleri, pasaport yenileme/çıkarma işlemleri, askerlik ve noter işlemlerini tamamlayabilirler. Ayrıca Mısır ve Türkiye arasındaki sosyal, politik, diplomatik ve ticari ilişkilerle de Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ve Mısır Ankara Büyükelçiliği ilgilenmektedir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, başta İstanbul olmak üzere Yalova, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Gümüşhane, Balıkesir, Kırklareli, Bilecik, Bolu, Sinop, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kastamonu, Aydın, Afyon, Denizli, Giresun, Artvin, İzmir sakinlerinin Mısır vizesi işlemlerini yürütür.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Süreci

Mısır vize başvurusu onay işlemleri, vize başvurusu için gerekli belgeler konsolosluğa ulaştırdıktan sonra başlar. Kesin sonuçlanma periyodu net olarak belirtilmese de genel olarak 45 ila 90 gün arasında karara bağlanır. 20 yaş altı ve 45 yaş üzeri bireyler için bu süre genelde daha kısa olabilmektedir. Mısır vizesi başvurularını karara bağlama yetkisi yalnızca resmi makamlara aittir. Başvurunun reddedilmesi halinde, başvuru sahibine red sebebini belirten bir dilekçe gönderilir. Başvurusu reddedilen kişinin, red sebeplerini düzeltmesi halinde yeniden başvuru yapmaya hakkı vardır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Yetkilileri

Mısır İstanbul Başkonsolosu: Wafaa Mohamed El-Hadidi
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Konsülü: Ahmed Mahmoud Abdo Ragab, Mohamed Elsayed Abdelhamid Mohamed Aly                    
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Viskonsulü: Sarah Mahmoud Mohamed Atteya, Ahmed Elsayed Bassiouny Elsayed, Nashwa Mohammed Salaheddin Mostafa Bakr

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, vize ve diğer işlemleri çalışma saatleri içinde yürütmektedir. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’nun çalışma saatleri hafta içi 09.00-16.00’dır. Hafta sonu ve resmi tatillerde hizmet vermemektedir. Vize başvurusunda bulunacak kişiler, resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak yaşanacak sonuç süresi gecikmelerinin önüne geçebilirler.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri

1 Ocak

Yeni Yıl

7 Ocak

Kıpti Noel

25 Ocak

Devrim Günü

17 Nisan

Kıpti Paskalya

21-23 Nisan

Ramazan Bayramı

1 Mayıs

İşçi Bayramı

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Haziran

Devrim Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı

15 Temmuz

Demokrasi günü

19 Temmuz

Hicri Yılbaşı

23 Temmuz

Devrim Günü

30 Ağustos

Zafer Bayramıl

27 Eylül

Mevlid Kandili

6 Ekim

Silahlı Kuvvetler Günü

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

 
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri
 
Adres: Cevdetpaşa Cad. No:12 Bebek Besiktas 34330 Istanbul
Telefon: 0 (212) 324 21 33/0 (212) 324 21 60
e-posta adresi: egypt.consulate.istanbul@hotmail.com
Fax: (212) 324 22 04 
 

Duyurular

Mısır İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Mısır İstanbul Konsolosluğu vize bölümü yapılacak olan Mısır vizesi başvurularını haftaiçi hergün 10.00 ila 12.00 saatleri arasında ...
2020-10-29 11:58:26

Ramazan ayı nedeniyle Mısır Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Mısır vize başvurularında bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ramazan ayı dönemince yapıla...
2020-10-29 11:57:01

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu mesai saatleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün Pazartesi, Cuma 10.00 ila 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. ...
2020-10-29 11:46:34
Tüm Duyurular