Mısır Konsoloslukları, Mısır Konsoloslukları Vize - Duyurular

DUYURULAR

Mısır Turistik Vize Başvuru Belgelerinde Yenilik

Mısır Büyükelçiliği, turistik vize başvuruları yapılırken, başvuru sahibinin Mısır’a uçuş ve Mısır’da kalacağı yeri tasdik etmek amacıyla otel rezervasyon belgelerinin konsolosluğa sunulması gerektiğini duyurdu. Vize başvurusu değerlendirme süreci sonunda pasaport sahibine teslim edilirken sunulması gereken bu iki belgeyi temin eden başvuru sahiplerinin vizelerinin 3 iş günü içerisinde hazırlanacağını ve basılacağını da ekledi.

Mısır Kapıda Vize Uygulaması

Mısır’a seyahat edecek 20 yaş altı ve 45 yaş üzeri bireylerin vize işlemlerinde kolaylık sağlayan Kapıda Vize Uygulaması kaldırıldı. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Mısır vize işlemlerinde kolaylık sağlayan bu uygulama, resmi makamlardan gelecek bir başka duyuruya kadar kaldırıldı. Mısır kapıda vize uygulamasının kaldırılmasıyla her yaştan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri, Mısır’a giriş yapabilmek için İstanbul Mısır Başkonsolosluğu veya Ankara Mısır Büyükelçiliğine vize başvurusu yapmakla yükümlü tutuluyor. Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri, kısa süreli vize kategorilerinde (turistik, ziyaret, ticari)  6 ay içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde yapacakları Mısır seyahatlerinde vizeden muaf tutulurken, uzun süreli seyahatlerde vize almak zorunda.

Mısır Konsoloslukları Görev Bölgeleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ve Mısır Ankara Büyükelçiliği randevusuz olarak vize işlemleri uyguluyor. Konsolosluklara şahsen başvuru yapmak mümkünken, başvuru sahibinin ikamet adresine bağlı olarak yetki alanı kapsamındaki konsolosluğa başvuru yapması zorunlu.
 
Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı: İstanbul, Yalova, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Gümüşhane, Balıkesir, Kırklareli, Bilecik, Bolu, Sinop, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kastamonu, Aydın, Afyon, Denizli, Giresun, Artvin, İzmir.
 
Mısır Ankara Büyükelçiliği Yetki Alanı: Ankara, Eskişehir, Konya, Aksaray, Afyon, Yozgat, Çankırı, Amasya ve çevre illerin tümü.
Türkiye Cumhuriyeti’nde oturma iznine sahip olarak ikamet eden tüm yabancı ülke vatandaşları, Mısır vize işlemlerini, Türkiye’nin her neresinde ikamet edilirse edilsin, Ankara Mısır Büyükelçiliğinde yürütmek mecburiyetinde.

Mısır’a seyahat planlayan vatandaşların dikkatine

16.01.2021 tarihi itibariyle Mısır vizesi başvuru prosedürlerinde yenilikler meydana geldi. Mısır temsilciliklerinde yaşanan bazı aksaklıklar sebebiyle Mısır vizesi pasaportlara “sticker” olarak basılmaya başlanmıştır. Ayrıca yaşanan diplomatik zorluklar sebebiyle kapı vizesinin kaldırmasının ardından konsolosluklara yapılacak başvuruların aracı kuruluşlarla da yapılabileceği belirtildi. Mısır konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş akredite kurum ve kuruluşlarla yapılan başvurular, başvuru sahiplerinin sorunsuz ve kolay bir başvuru süreci geçirmesinde kolaylık sağlayacak.
 
  • Bir Mısır Vatandaşı ile Evli Olan Türk Vatandaşlarından İstenen Belgeler Güncellendi
  • İstanbul Mısır Başkonsolosluğunun açıkladığı bir duyuruya göre, eşi Mısır vatandaşı olan Türk vatandaşı veya Türkiye'de oturum izni olan yabancı uyruklu kişilerden istenen vize başvuru belgeleri aşağıdaki gibidir:
  • En az 9 ay geçerliliği olan pasaport ve 2 adet pasaport fotokopisi
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından kimlik kartı veya nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Yabancı vatandaşlardan ikamet izni ve fotokopisi
  • Mısır’da temin edilmiş ve Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı bir evlilik belgesi ya da Mısır Konsolosluğundan tasdik edilmiş yabancı evlilik belgesi

Güvenlik Numaraları Hakkında

Türkiye’den Mısır vizesine başvuracak bireylerin, başvuru tarihinden sonra yaklaşık 3 hafta içerisinde konsolosluk tarafından verilecek güvenlik numaralarını kontrol etmeleri son derece önemli. Güvenlik numarası bulunmayan başvuru sahipleri Mısır’a giriş yapamayacağından, Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalabilir. Sınırda problem yaşamamak adına, tüm Mısır vizesi başvuru sahiplerinin güvenlik numarasını kontrol etmesi, seyahatte sıkıntı yaşamamak adına alınacak bir önlemdir.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurusu alma ve diğer tüm işlemleri gerçekleştirme eylemlerini çalışma saatleri içinde gerçekleştirmektedir. Mısır İstanbul Başkonsolosluğu’nun çalışma saatleri hafta içi 09.00-16.00 olarak belirlenmiştir. Vize başvurusu için saatler 10.00-12.00 olarak belirlenmiştir.

Mısır Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Mısır Ankara Büyükelçiliği, hafta içi 09.00-17.00 saatlerinde açıktır ve vize işlemleri ile ilgili hizmet sağlamaktadır. Mısır Ankara Büyükelçiliği hafta sonları ve ayrıca resmi tatillerde kapalıdır.

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ve Mısır Ankara Büyükelçiliği 2021 Resmi Tatil Günleri

01.01.2021  Yılbaşı Tatili
07.01.2021 Kıpti Noeli
25.01.2021 Tahrir Devriminin Yıldönümü / Polis Günü
16.04.2021 Kıpti Paskalyası
25.04.2021 Sina'nın Kurtuluşu
01.05.2021 İşçi Bayramı
02.05.2021 Sham el Nessim
13.05.2021 Ramazan Bayramı
23.07.2021  Devrim Günü / Mısır Milli Günü
19.07.2021 Kurban Bayramı Arifesi
21.07.2021 Kurban Bayramı
31.09.2021 Hicri Yılbaşı
06.10.2021 Silahlı Kuvvetler Günü
08.11.2021 Mevlid Kandili

Mısır İstanbul Konsolosluk vize başvuru saatleri

Mısır İstanbul Konsolosluğu vize bölümü yapılacak olan Mısır vizesi başvurularını haftaiçi hergün 10.00 ila 12.00 saatleri arasında kabul etmektedir.
2020-10-29 11:58:26

Ramazan ayı nedeniyle Mısır Başkonsolosluk pasaport dağıtım saatleri

Mısır vize başvurularında bulunacak olan TC vatandaşlarının dikkatine! Mısır İstanbul Başkonsolosluğu ramazan ayı dönemince yapılacak olan vizelerin s
2020-10-29 11:57:01

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu mesai saatleri

Mısır İstanbul Başkonsolosluğu haftaiçi hergün Pazartesi, Cuma 10.00 ila 16.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
2020-10-29 11:46:34